Doprava ZADARMO nad 500 €
Potrebujete poradiť? Bezplatná infolinka! 0800 500 998
Čo hľadáte?

Prevzdušnenie trávnika: Prečo je dôležité a ako pri ňom postupovať?

Prevzdušnenie trávnika alebo vertikulácia, či často používaný, no nesprávny názov vertikutácia, je neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o trávnik. Je dôležité vedieť, kedy a akým spôsobom trávnik vertikulovať, aby mu to čo najviac prospelo. Správne a pravidelné prevzdušnenie totiž pomáha obnoviť jeho vitalitu a zachovať zdravý vzhľad. Ako pri vertikulácii postupovať a na čo si dať pozor?

prierez-travou

Čo je plsť a ako rozoznať, kedy je potrebná vertikulácia?

Ak by sme podrobne skúmali prierez pôdy spolu s korienkami trávy, videli by sme v ňom aj vrstvu odumretého organického materiálu, ktorý sa nazýva plsť. Plsť tvoria najmä odumreté zvyšky rastlín, ktoré sa nestihli rozložiť, a vytvorili súvislú vrstvu tesne nad korienkami trávy. Niektoré typy organickej hmoty, ako napríklad mulčovaná tráva posekaná na malé kúsky či rozdrobené suché listy, sa v zdravom trávniku rozkladajú rýchlo. Iný organický materiál však potrebuje na rozloženie oveľa dlhšiu dobu. Keď sa organická hmota hromadí rýchlejšie, ako  rozkladá, vzniká plsť.

Tenká vrstva plsti do 1 cm môže byť pre trávnik prospešná. Slúži totiž ako ochrana pred vysychaním pôdy a takisto pred veľkými teplotnými výkyvmi. Tenká vrstva plsti stále umožňuje prienik vody, živín a vzduchu ku korienkom, no ak neustále narastá tráva a rastliny začínajú trpieť.

Z plsti hrubšej než 2 cm sa stáva neprekonateľná bariéra. Hrubá vrstva bráni prístupu vody a hnojiva, pričom korienky trávy sú kvôli nej počas obdobia sucha a vysokých teplôt  zraniteľnejšie a postupne odumierajú. Voda zo zavlažovania sa takisto nahromaďuje v plsti, čo môže spôsobiť odhnívanie korienkov. Hrubá vrstva nerozloženej organickej hmoty je ideálnym prostredím na šírenie škodcov a vznik rôznych chorôb.

Niektoré trávniky sú na tvorbu plsti náchylnejšie ako iné. Výbežkaté, rýchlo rastúce trávy ako lipnica lúčna, troskut prstnatý či kostrava červená vyžadujú častejšiu vertikuláciu. Naopak, trsnaté trávy, napríklad kostrava rákosovitá alebo mätonoh trváci, zriedka potrebujú prevzdušnenie. Ak vám tráva rastie na kyslej prehutnenej pôde, vertikuláciu musíte opakovať častejšie. Takisto pamätajte, že nadmerné hnojenie a používanie pesticídov môže problém s plsťou zhoršiť.

vertikulacia-travnika

Kedy je najlepšie vertikulovať trávnik?

Ešte pred samotnou vertikuláciou trávnika vždy skontrolujte, aká hrubá je plsť. Presnú hrúbku len ťažko určíte pohľadom. Najlepšie je, ak rýľom alebo lopatkou vykopete malý kúsok trávy aj s pôdou a na priereze odmeráte hrúbku plsti. Ak je vrstva hrubá 2 – 4 cm, pravdepodobne už došlo k zhoršeniu rastu a farby trávy, takže už viac nečakajte a pustite sa do vertikulácie.

Podobne ako aj pri iných údržbových prácach, napríklad pri pokládke alebo siatí trávy, najlepší čas, kedy vertikulovať trávnik, je počas obdobia maximálneho rastu vysadeného typu trávy. Aktívny rast totiž pomáha urýchliť regeneráciu.

Najvhodnejší čas na vertikuláciu chladnomilných tráv, napríklad lipnice lúčnej, je koniec leta alebo začiatok jesene. Naopak, pri teplomilných trávach ako troskut prstnatý alebo tráva Zoysia je dobré začať na jar po rozbehnutí intenzívneho rastu, keďže jeho vrchol dosahujú v skorom lete. Nikdy sa nepúšťajte do prevzdušňovania trávnika, keď sa nachádza v štádiu spánku alebo je pod veľkým stresom. Môžete ho poškodiť tak, že sa už nezotaví.

Takisto je dôležité podotknúť, že aerifikácia a vertikulácia trávnika nie sú to isté. Tieto dva procesy sa však môžu pri regenerácii navzájom dopĺňať. Aerifikácia odstraňuje malé kúsky pôdy spolu s plsťou, čím obnovuje prístup pre vodu a živiny, a takisto pomáha pri probléme so zhutnenou pôdou. Je dôležitá aj pri odstránení plsti a urýchlení jej rozkladu. Pri vertikulácii sa pozdĺžne nože prerežú cez hrubú vrstvu plsti až do pôdy, čím odstránia bariéru z organického materiálu.

pouzitie-vertikulatora

Ako na správne prevzdušnenie trávnika?

Ak je hrúbka plsti viac než 5 cm, možno budete pri prevzdušnení potrebovať pomoc od profesionálov. Je možné, že roky zanedbávaný trávnik budete musieť prevzdušniť opakovane, keďže odstránenie príliš veľkého množstva plsti naraz môže poškodiť korienky zasadenej trávy. Ak je však vrstva menšia a do vertikulácie sa chcete pustiť sami, máte dve možnosti, ako na to.

Ručná vertikulácia

  • Na ručnú vertikuláciu potrebujete špeciálne prevzdušňovacie hrable s krátkymi nožmi, ktoré sa dostanú až do pôdy a počas hrabania vytiahnu na povrch nadbytočnú plsť. Prevzdušňovacie hrable, resp. ručné vertikulátory, sú ideálne na pravidelnú vertikuláciu trávnikov, v ktorých nie je príliš veľa plsti.

Elektrický alebo benzínový vertikulátor

  • Toto zariadenie určené špeciálne na prevzdušňovanie trávnika má rotujúce nože, ktoré sa ľahko prerežú aj cez hrubšiu vrstvu plsti a vytiahnu ju na povrch. Umožnia tak vode a živinám dostať sa rýchlejšie ku korienkom trávy, čo zabezpečí rýchlejší a hustejší rast. Vertikulátory sú ideálne na údržbu zanedbaných trávnikov, ktoré potrebujú regeneráciu, no pomôžu aj pri pravidelnom prevzdušňovaní väčších trávnatých plôch.

Či už si zvolíte ručné prevzdušnenie alebo použijete vertikulátor, nezabudnite po dokončení odstrániť uvoľnenú plsť z povrchu trávnika a dôkladne ho zavlažiť.

vertikulator-v-akcii

Čo ešte treba spraviť po vertikulácii trávnika?

Po úspešnej vertikulácii trávnika je ten správny čas na dodatočný výsev. Nové steblá doplnia už existujúcu trávu a výsledkom bude naozaj hustý a luxusný trávnik. Pri výbere trávového semena je vhodné zvážiť požiadavky a náročnosť pestovania jednotlivých druhov a vybrať si ten, ktorý najviac vyhovuje polohe, podnebiu a množstvu vlhkosti vo vašej záhrade.

Ako prevenciu problémov spojených s plsťou odporúčame kontrolovať jej hrúbku na priereze každé 3 – 4 roky a takisto sledovať kyslosť pôdy pomocou pH testov. Kvalitná pôda plná živín je totiž zárukou spokojného a súvisle rastúceho trávnika. Správna úroveň pH tiež pomáha rozvoju mikroorganizmov, ktoré rozkladajú organický odpad a zabraňujú nadmernej tvorbe plsti.

Husté trávniky založené na prehutnenej pôde je vhodné aerifikovať každý rok. Podľa vlastností  pôdy tiež treba zvoliť správnu stratégiu hnojenia. Kvalitné hnojivá zabezpečia, že trávnik bude mať dostatok dusíka aj bez prehnojenia. Dôležité je tiež dodržiavať správnu stratégiu zavlažovania. Za dobré návyky a starostlivosť sa vám váš trávnik odvďačí zdravím a krásou, ktorá spraví dojem na všetkých návštevníkov.

krasny-travnik

 

NOVINKY, ZĽAVY a UŽITOČNÉ INFORMÁCIE DO VÁŠHO EMAILU

NOVINKY, ZĽAVY a UŽITOČNÉ
INFORMÁCIE DO VÁŠHO EMAILU

Získajte informácie o zľavách a užitočných informáciach od EGOPOWER

Zavríť formulár

Prihlásenie

Ešte nemáte svoj účet? Vytvorte si ho.

Registrácia

Už máte svoj účet? Prihláste sa

Please select all the ways you would like to hear from us

Vaše osobné údaje budú použité na zjednodušenie používania tejto webovej stránke, na správu prihlasovania do vášho účtu a na iné účely opísané v dokumente pravidlá ochrany súkromia.