Doprava ZADARMO nad 500 €
Potrebujete poradiť? Bezplatná infolinka! 0800 500 998
Čo hľadáte?

Ako založiť trávnik? Časť 2. – Výber správneho druhu trávy

Trávnik, bez ohľadu na typ, pozostáva z tráv. Trávy tvoria na jednej strane hustý vegetačný kryt a na druhej strane môžu byť krátke prerezávaním. A čo viac, pravidelné kosenie podporuje rast tráv, takže trávnik sa časom stáva hustejším a hustejším.

Zmes semien z rôznych druhov tráv

Na vytváranie trávnikov sa spravidla používajú zmesi semien pozostávajúce z rôznych druhov tráv a odrôd. Zaisťuje sa tak genetická rozmanitosť, vďaka ktorej je trávnik prispôsobivejší rôznym podmienkam umiestnenia a starostlivosti.

Najdôležitejšie druhy trávy v našich domácich záhradách 

 1. Kostrava červená (Festuca rubra)
  Trávny druh s jemnými, úzkymi listami, sýtozelenou farbou. Vytvára veľmi hustý trávnatý koberec. Je vysoko odolná voči chladu a dobre znáša nízke kosenie.Kostrava červená má 3 poddruhy: 

  1. Festuca rubra rubra/Kostrava červená dlhovýbežkatá – vytvára dlhé podzemné výbežky a efektívne zaplňuje prázdne miesta v trávniku.
  2. Festuca rubra trichophylla/Kostrava červená krátkovýbežkatá – vytvára krátke podzemné výbežky a svojím charakterom rastu a tvorbou trsu sa skôr podobá trstnatým typom tráv.
  3. Festuca rubra commutata /Kostrava červená trstnatá – je veľmi vytrvalá, vytvára veľmi husté trsy, má vysokú konkurenčnú schopnosť. Na miestach s nie ideálnymi podmienkami vytláča ostatné druhy z trávnika a stáva sa dominantnou. 
   Hlavné využitie:
   Všetky typy trávnikov, rôzneho využitia.

  Kostrava červená

  Kostrava červená

 2. Kostrava ovčia (Festuca ovina)
  Kostrava ovčia je na prvý pohľad viditeľná v trávniku pre svoju modrozelenú farbu. Listy má tenké, štetinovité. Vyznačuje sa vysokou vytrvalosťou, vďaka koreňovému systému dobre odoláva suchu ale aj tieňu. Novovyšľachtené odrody znášajú nízke kosenie.Hlavné využitie: výborný do zmesí okolo ciest.

  Kostrava ovčia

  Kostrava ovčia

 3. Kostrava trsteníkovitá (Festuca arundinacea)
  Staršie odrody kostravy trsťovitej s pomerne širokým listom, sa skôr využívali na kŕmne účely. Novovyšľachtené odrody majú úzky list porovnateľný s kostravou červenou a preto nájdu uplatnenie aj v okrasných trávnikoch, hlavne extenzívneho typu. Vyznačuje sa vysokou vytrvalosťou, vďaka hlbokému koreňovému systému dobre odoláva suchu.Hlavné využitie: Trávniky hlavne extenzívneho typu, kŕmne účely, výborný do zmesí okolo ciest.

  Kostrava trsteníkovitá

  Kostrava trsteníkovitá

 4. Lipnica lúčna (Poa pratensis)
  Trávny druh s veľmi jemnými listami, sýtozelenou až zelenomodrou farbou s dobrou odolnosťou voči záťaži a dobrou regeneračnou schopnosťou podzemnými rhizómami. Veľmi dobre dokáže zaplniť prázdne miesta v trávniku a pomáha ho udržať bez burín. Listy rastú vzpriamene, po kosení majú veľmi pekný vzhľad. Jej nevýhodou je neskoré klíčenie a vzchádzanie. Listy sú pevné. Okolo stredovej žilnatiny sú viditeľné dva bledšie zelené tenké pásy.Hlavné využitie: Zaťažované trávniky.

  Lipnica lúčna

  Lipnica lúčna

 5. Psinček tenký (Agrostis tenuis)
  Psinček tenký je trávny druh, ktorý znáša nízke kosenie, avšak vyžaduje intenzívnu starostlivosť. Uplatňuje sa hlavne v špeciálnych trávnych zmesiach ako napr. na golfovom ihrisku. Vytvára veľmi hustý, jemný, trávny koberec, avšak nevýhodou je tvorba plsti.Hlavné využitie: Intenzívne využívané, nízko kosené typy trávnikov.

  Psinček tenký

  Psinček tenký

NOVINKY, ZĽAVY a UŽITOČNÉ INFORMÁCIE DO VÁŠHO EMAILU

NOVINKY, ZĽAVY a UŽITOČNÉ
INFORMÁCIE DO VÁŠHO EMAILU

Získajte informácie o zľavách a užitočných informáciach od EGOPOWER

Zavríť formulár

Prihlásenie

Ešte nemáte svoj účet? Vytvorte si ho.

Registrácia

Už máte svoj účet? Prihláste sa

Please select all the ways you would like to hear from us

Vaše osobné údaje budú použité na zjednodušenie používania tejto webovej stránke, na správu prihlasovania do vášho účtu a na iné účely opísané v dokumente pravidlá ochrany súkromia.