Moje konto • Bezplatná infolinka: 0800 500 998

Výber rastlín pre živý plot

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

OBSAH

Aké rastliny sú vhodné na živý plot?

Prečo uprednostniť živý plot pred tým klasickým? Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá, dodá vášmu pozemku život. Každý sa cíti príjemnejšie, keď je obklopený živými rastlinami ako múrmi. Okrem toho, že slúži ako náhrada za bežný plot, môže byť využitý aj ako dekorácia do vašej záhrady, či ako protihluková bariéra.

Ale nielen okrasnú funkciu plní živý plot. Ak má vaša záhrada takú polohu, že jarné a jesenné mrazy ohrozujú iba určité časti, môžete si tiež pomôcť aj výsadbou živého plota. Najvhodnejšou prekážkou pre nečakaný prílev mrazu je živý plot zo stále zelených drevín .

Niektorým ľudom robí problém vybrať si tie najvhodnejšie dreviny na živý plot, a preto vám s tým veľmi radi pomôžeme.

Najlepšou voľbou je vždyzelený živý plot. Za stále zelené rastliny považujeme tie, ktoré držia svoje listy aj v zime. Rastliny tohto druhu sa postarajú o výrazne zníženie hlučnosti ale aj prašnosti, takže ak máte dom či záhradku blízko frekventovanej cesty, nemáte sa čoho báť. 

Odporúčané vždyzelené druhy rastlín na živý plot

Bršlen

Je to pôvabný a skromný ker. Za krátku dobu dokáže vytvoriť hustý koreňový systém. Rastie veľkou rýchlosťou a dorastá až do výšky štyroch metrov, no je vhodný aj na nízky živý plot do výšky jedného metra. Jeho hlavnou výhodou je to, že je veľmi hustý, a tým pádom slúži ako vynikajúca ochrana pred vetrom.

Tuja

Veľmi populárna okrasná drevina. Čo sa týka ihličnanov, Tuja je u nás najrozšírenejšou drevinou pre živé ploty. Rastie pomerne rýchlo, je tvarovateľná a má dobré krycie vlastnosti. Nie je príliš náročná, takže nevyžaduje stálu starostlivosť. Rastie do výšky približne päť metrov. Odporúčame odrodu ‘Smaragd’ ktorá výborne odoláva záťaži snehu, takže máte pokoj aj cez zimné obdobie.

Tis obyčajný

Vyznačuje sa najmä tým, že jeho výška dosahuje až dvadsať metrov. Patrí medzi najstaršie dreviny s tvrdým drevom, a najtmavšie neopadavé ihličnany. Preto sa dobre kombinuje a hodí sa do rôznych solitérov. 

Nerastie však veľmi rýchlo a dobre znáša strihanie, preto je vhodný aj do živých plotov o ktoré nemáme čas sa veľmi starať.  Hodí sa hlavne na tienisté miesta, veľa slnka mu škodí. Strihanie znáša veľmi dobre, má výbornú regeneračnú schopnosť, takže ho môžeme tvarovať koľko len chceme, nijako mu to neublíži. 

Pozor však na tis na záhradkách kde máte zver alebo malé deti, pretože tis je jedovatý. Predovšetkým jeho ihličie a semená, preto tam kde chováte hydinu, ovce, kone, naozaj tis nezasaďte. 

 

Vavrínovec lekársky

Nech vás názov nepomýli. Vavrínovec nie je vavrín, čiže bobkový list, aj keď list má veľmi podobný tvarom, a je tiež príjemný na pohľad aj vôňu. Napriek tomu že v názve má lekársky, nepoužíva sa u nás na liečebné účely a dokonca je aj jedovatý, preto ho naozaj nepoužívajte ako bobkový list. Ten v našich podmiekach nedokáže vyrásť a rozrásť sa na to aby plnil funkciu živého plota, zato vavrínec áno a je to vhodná rastlina na tento účel.

Veľmi odolný ker s vysoko lesklými listami. Rovnako ako Tuja, ani Vavrínovec si nevyžaduje toľko našej starostlivosti. Je skôr voľne rastúcim živým plotom, no znesie aj strihanie. reba však strihať opatrne tak, aby ste nepoškodili silné kožovité listy, ale treba použiť namiesto klasického plotostrihu radšej malé nožnice.  Poskytuje optimálnu kryciu bariéru a prosperuje aj v tých najťažších teplotných podmienkach. Rastie  do približne troch metrov.

Vtáčí zob

Nenáročný na ošetrovanie, jednoduchý na tvarovanie. Esteticky príjemnou výhodou Vtáčieho zobu je, že na jeseň jeho listy získavajú krásnu, cviklovo-červenú farbu. Veľké mrazy síce neznáša tak dobre ako ostatné vždyzelené dreviny, no jeho odolnosť voči exhalátom, výfukovým plynom či prachu je obdivuhodná. Patrí medzi nižšie dreviny, s priemernou výškou približne štyridsať až šesťdesiat centimetrov.

Ľahko sa tvaruje nielen ako živý plot ale vynikne krásne aj ako solitér.

Vhodné dreviny pre tvarované a strihané živé ploty a ich rozmiestnenie pri výsadbe

Predstavili sme vám niekoľko tipov na vhodné dreviny na živý plot, ale okrem správneho výberu je dôležitá aj spávna výsadba. Pozrite si v akom rozostupe je potrebné dreviny sadiť, aby mohli pekne rásť a dali sa ľahko udržiavať a tvarovať.

Zhrnutie typov živých plotov a vhodných rastlín

Oboznámili sme vás s výberom a výsadbou niektorých drevín predovšetkým pre vždyzelený živý plot. Avšak živé ploty môžete vytvárať aj z iných rastlín, tu je krátky prehľad:

Ihličnaté: cyprusovec, tuja, tis, smrek, borievka

Stálozelené listnaté: vavrínovec, fotínia, krušpán, bršlen, vtáčí zob (Ligustrum vulgare´Atrovirens´), hlohyňa, cezmína, mahónia

Opadavé listnaté: hrab, brest, buk, javor, dráč, vtáčí zob, svíb, vŕba, javor

Kvitnúce: budleja, orgován, zlatý dážď, tavoľník, pajazmín, tamariška, škumpa, vajgelia, tavoľa, kalina, hortenzia 

Nízke trvalkové: ruže, levanduľa, šalvia,

Jedlý živý plot: muchovník, jarabina, baza, josta, rakytník, zemolez kamčatský, hlošina,

Odber noviniek a ponúk na email

Prihláste sa na odber noviniek, zliav a špeciálnych ponúk na email.

Ďalšie užitočné informácie

strihanie tuje

Kedy je najlepšie strihať tuje?

Tuje dlhodobo patria k najobľúbenejším rastlinám na živý plot. Je to preto, že majú hustú korunu a v krátkom čase dokážu vyrásť

Pridaj komentár

×

Cart

ODBER NOVINIEK

Žiadne spamy,
iba NAJvýhodnejšie ponuky pre vás.