Doprava ZADARMO nad 500 €
Potrebujete poradiť? Bezplatná infolinka! 0800 500 998
Čo hľadáte?

Výber rastlín pre živý plot

Aké rastliny sú vhodné na živý plot?

Prečo uprednostniť živý plot pred tým klasickým? Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá, dodá vášmu pozemku život. Každý sa cíti príjemnejšie, keď je obklopený živými rastlinami ako múrmi. Okrem toho, že slúži ako náhrada za bežný plot, môže byť využitý aj ako dekorácia do vašej záhrady, či ako protihluková bariéra.

Ale nielen okrasnú funkciu plní živý plot. Ak má vaša záhrada takú polohu, že jarné a jesenné mrazy ohrozujú iba určité časti, môžete si tiež pomôcť aj výsadbou živého plota. Najvhodnejšou prekážkou pre nečakaný prílev mrazu je živý plot zo stále zelených drevín .

Niektorým ľudom robí problém vybrať si tie najvhodnejšie dreviny na živý plot, a preto vám s tým veľmi radi pomôžeme.

Najlepšou voľbou je vždyzelený živý plot. Za stále zelené rastliny považujeme tie, ktoré držia svoje listy aj v zime. Rastliny tohto druhu sa postarajú o výrazne zníženie hlučnosti ale aj prašnosti, takže ak máte dom či záhradku blízko frekventovanej cesty, nemáte sa čoho báť.

Odporúčané vždyzelené druhy rastlín na živý plot

Bršlen

Je to pôvabný a skromný ker. Za krátku dobu dokáže vytvoriť hustý koreňový systém. Rastie veľkou rýchlosťou a dorastá až do výšky štyroch metrov, no je vhodný aj na nízky živý plot do výšky jedného metra. Jeho hlavnou výhodou je to, že je veľmi hustý, a tým pádom slúži ako vynikajúca ochrana pred vetrom.

https://staging.egopower.sk/wp-content/uploads/2020/04/bršlen-356x239.jpg

Tuja

https://staging.egopower.sk/wp-content/uploads/2020/04/tuja-smaragd-356x267.jpg

Veľmi populárna okrasná drevina. Čo sa týka ihličnanov, Tuja je u nás najrozšírenejšou drevinou pre živé ploty. Rastie pomerne rýchlo, je tvarovateľná a má dobré krycie vlastnosti. Nie je príliš náročná, takže nevyžaduje stálu starostlivosť. Rastie do výšky približne päť metrov. Odporúčame odrodu ‘Smaragd’ ktorá výborne odoláva záťaži snehu, takže máte pokoj aj cez zimné obdobie.

Tis obyčajný

Vyznačuje sa najmä tým, že jeho výška dosahuje až dvadsať metrov. Patrí medzi najstaršie dreviny s tvrdým drevom, a najtmavšie neopadavé ihličnany. Preto sa dobre kombinuje a hodí sa do rôznych solitérov.

Nerastie však veľmi rýchlo a dobre znáša strihanie, preto je vhodný aj do živých plotov o ktoré nemáme čas sa veľmi starať.  Hodí sa hlavne na tienisté miesta, veľa slnka mu škodí. Strihanie znáša veľmi dobre, má výbornú regeneračnú schopnosť, takže ho môžeme tvarovať koľko len chceme, nijako mu to neublíži.
 

https://staging.egopower.sk/wp-content/uploads/2020/04/tis-356x236.jpg

https://staging.egopower.sk/wp-content/uploads/2020/04/tis-zivy-plot-356x434.jpg

 
Pozor však na tis na záhradkách kde máte zver alebo malé deti, pretože tis je jedovatý. Predovšetkým jeho ihličie a semená, preto tam kde chováte hydinu, ovce, kone, naozaj tis nezasaďte.

 

Vavrínovec lekársky

https://staging.egopower.sk/wp-content/uploads/2020/04/vavrínovec-356x469.jpg

Nech vás názov nepomýli. Vavrínovec nie je vavrín, čiže bobkový list, aj keď list má veľmi podobný tvarom, a je tiež príjemný na pohľad aj vôňu. Napriek tomu že v názve má lekársky, nepoužíva sa u nás na liečebné účely a dokonca je aj jedovatý, preto ho naozaj nepoužívajte ako bobkový list. Ten v našich podmiekach nedokáže vyrásť a rozrásť sa na to aby plnil funkciu živého plota, zato vavrínec áno a je to vhodná rastlina na tento účel.

Veľmi odolný ker s vysoko lesklými listami. Rovnako ako Tuja, ani Vavrínovec si nevyžaduje toľko našej starostlivosti. Je skôr voľne rastúcim živým plotom, no znesie aj strihanie.

Treba však strihať opatrne tak, aby ste nepoškodili silné kožovité listy, ale treba použiť namiesto klasického plotostrihu radšej malé nožnice.  Poskytuje optimálnu kryciu bariéru a prosperuje aj v tých najťažších teplotných podmienkach. Rastie  do približne troch metrov.

Vtáčí zob

Nenáročný na ošetrovanie, jednoduchý na tvarovanie. Esteticky príjemnou výhodou Vtáčieho zobu je, že na jeseň jeho listy získavajú krásnu, cviklovo-červenú farbu. Veľké mrazy síce neznáša tak dobre ako ostatné vždyzelené dreviny, no jeho odolnosť voči exhalátom, výfukovým plynom či prachu je obdivuhodná. Patrí medzi nižšie dreviny, s priemernou výškou približne štyridsať až šesťdesiat centimetrov.

Ľahko sa tvaruje nielen ako živý plot ale vynikne krásne aj ako solitér.

https://staging.egopower.sk/wp-content/uploads/2020/04/vtaci-zob-na-kmeni-356x356.jpg

Vhodné dreviny pre tvarované a strihané živé ploty a ich rozmiestnenie pri výsadbe

Predstavili sme vám niekoľko tipov na vhodné dreviny na živý plot, ale okrem správneho výberu je dôležitá aj spávna výsadba. Pozrite si v akom rozostupe je potrebné dreviny sadiť, aby mohli pekne rásť a dali sa ľahko udržiavať a tvarovať.

Tuja západná globosa – Thuja occ.globosa: 0,7 m od seba

vysádzajte ideálne v rozostupe 0,7 m od seba

Krušpán vždyzelený – Buxus sempervirens: 0,4 m od seba

vysádzajte 0,3 – 0,4 m od seba do 2 alebo 3 sponu požadovanej hustoty

Dráč červený – Berberis thunbergii: 0,5 m od seba

Krásna slĺpovitá forma , je opadavá a veľmi pichlavá. ideálna na slno, v polotieni je menej vyfarbená. Nové výrastky sú červené a na jesen sa vyfarbuje do jesenných farieb. Vysádzajte 0,4 až 0,5 m od seba

Vtáči zob -Ligustrum vulgare: 0,4 m od seba

vysádzajte 0,3 – 0,4 m od seba do 2 alebo 3 sponu podľa požadovanej hustoty

Imelovník biely – Symphoricarpos albus: 0,5 m od seba

Najlepšie je často strihať, rez vykonávať na konci zimy alebo skoro na jar. Rastliny presvetľujeme, odstraňujeme staré, choré a tiež zbytočné výhonky. Pokiaľ pestujeme imelovník vo forme živého plotu, môžeme formujúci rez vykonávať tiež v lete. Je odolný voči znečisteniu ovzdušia.

Vavrínovec lekársky – Prunus laurocerasus Otto Luyken: 0,7 m od seba

vysádzajte pre živý plot v rozostupe 0,6 až 0,7 m od seba

Tuja SMARAGD: 0,8 m od seba

vysádzajte pre živý plot v rozostupe 0,7 až 0,8 m od seba

Cyprusovec leylandský – Cupressocyparis leylandii: 0,8 m od seba

Najrýchlejšie rastúci ihličnan vhodný na živé ploty. Rastie rýchlosťou až 1 meter ročne.Výborne znáša strih. Môžeme z neho ľahko tvarovať kužele, ihlany, guľôčky a dokonca aj špirály. Nestrihaný dorastá do výšky 12-14 metrov a do šírky 4-5 metrov. Ak si želáme živý plot vysoký 2 metre, vysádzame jednotlivé rastliny v rozstupe 0,8-1 metra. Pri výsadbe živého plota vysokého 1,5 metra môžeme vysadiť 3 rastliny na bežný meter, pri plote vysokom iba 1 meter až 4 rastliny na bežný meter.

Tis obyčajný – Taxus baccata: 0,6 m od seba

Výšku a šírku upravujeme rezom. Celá rastlina je jedovatá. V prípade živého plota vysádzame 2 – 3 rastliny na 1 m. Je plne mrazuvzdorný do -27°C. Veľmi dobre vynikne aj v črepníku na balkóne alebo terase.

Hrab obyčajný – Carpinus betulus: 0,6 m od seba

Nie je náročný na pôdu a vyhovuje mu slnečné stanovisko. Najviac mu vyhovuje priepustná pôda. Veľmi dobre znáša rez, preto je vhodný na výsadbu živých plotov a neprehľadných stien.Na jeseň sa sfarbuje do zlatožltých odtieňov. Listy má vrúbkované a pučia už veľmi skoro na jar.

Hlohyňa šarlátová – Pyracantha coccinea: 0,5 m od seba

Stálezelený okrasný ker, ktorý bez strihania dorastá do výšky 3 m. Na jar kvitne množstvom drobných bielych kvetov. Z kvetov sa tvoria nejedlé červené plody. Vďaka ostnatým výhonom sa veľmi často využíva ako živý plot, pretože vytvára prirodzenú bariéru. V zime neopadáva. Výborne sa tvaruje rezom.

Zhrnutie typov živých plotov a vhodných rastlín

Oboznámili sme vás s výberom a výsadbou niektorých drevín predovšetkým pre vždyzelený živý plot. Avšak živé ploty môžete vytvárať aj z iných rastlín, tu je krátky prehľad:

Ihličnaté: cyprusovec, tuja, tis, smrek, borievka

Stálozelené listnaté: vavrínovec, fotínia, krušpán, bršlen, vtáčí zob (Ligustrum vulgare´Atrovirens´), hlohyňa, cezmína, mahónia

Opadavé listnaté: hrab, brest, buk, javor, dráč, vtáčí zob, svíb, vŕba, javor

Kvitnúce: budleja, orgován, zlatý dážď, tavoľník, pajazmín, tamariška, škumpa, vajgelia, tavoľa, kalina, hortenzia 

Nízke trvalkové: ruže, levanduľa, šalvia,

Jedlý živý plot: muchovník, jarabina, baza, josta, rakytník, zemolez kamčatský, hlošina,

 

Túžite po stále upravenom živom plote? Pozrite si náš akumulátorový plotostrih v praxi v tomto teste od Garáž.tv.

 

NOVINKY, ZĽAVY a UŽITOČNÉ INFORMÁCIE DO VÁŠHO EMAILU

NOVINKY, ZĽAVY a UŽITOČNÉ
INFORMÁCIE DO VÁŠHO EMAILU

Získajte informácie o zľavách a užitočných informáciach od EGOPOWER

Zavríť formulár

Prihlásenie

Ešte nemáte svoj účet? Vytvorte si ho.

Registrácia

Už máte svoj účet? Prihláste sa

Please select all the ways you would like to hear from us

Vaše osobné údaje budú použité na zjednodušenie používania tejto webovej stránke, na správu prihlasovania do vášho účtu a na iné účely opísané v dokumente pravidlá ochrany súkromia.