Jesenné práce v záhrade
Teraz, keď denné teploty postupne klesajú a skracuje sa čas slnečného svitu, je čas začať s prípravou záhrady na jeseň. Mnohí záhradkári si namiesto jesene volia skorú jar, kedy v záhrade urobia tú najťažšiu prácu. Keď si však prácu dobre naplánujete, na jeseň si viete jarné práce v záhrade podstatne uľahčiť. Nezanedbané jesenné upratovanie povedie k produktívnejšej vegetačnej sezóne v budúcom roku a zdravšiemu trávniku. V nasledujúcich riadkoch nájdete tipy na jesenné záhradné v záhrade, ktoré pomôžu udržať vašu záhradu šťastnú a zdravú.
Zastavte šírenie chorôb
Je dobrým zvykom koncom jesene odstrániť z trávnika všetok chorý organický materiál a opadané plody, aby sa v nasledujúcom roku zastavilo šírenie škodcov a chorôb. Túto prácu je potrebné vykonávať počas celého roka, ale na jeseň je obzvlášť dôležité odstrániť všetko, čo by chcelo v záhrade prezimovať a na jar by vám mohlo spôsobiť problémy.
Opadané lístie nie je odpad
Mulčovanie listov na jeseň vytvorí na vrchnej časti pôdy teplú prikrývku, ktorá sa pomaly rozkladá na humus, ktorý vyživuje pôdu. Ak máte na pozemku listnaté stromy, mulčovanie je jednoduché. Nechajte listy opadávať na záhradu a následne ich posekajte na drobné kúsky pomocou kosačky na trávu. Alternatívnou možnosťou je povysávať lístie vysávačom na lístie a vysypať ich do kompostéra. O rok budete mať k dispozícii kvalitný kompost, ktorý je výborným zdrojom nutrientov pre trávnik aj zeleninovú záhradku. Viac nápadov, ako využiť opadané lístie v záhrade, nájdete v tomto článku.
Vráťte živiny do pôdy
Vaša záhrada sa celé leto usilovne snažila prinášať úrodu a z pôdy vyčerpala veľa živín na vytvorenie nádherných kvetov a chutných plodov. Vráťte jej časť živín tým, že do pôdy zapracujete kompost. Ten si môžete ľahko vyrobiť doma pomocou kompostovej kopy alebo kompostéra, v ktorom sa z lístia, zvyškov jedla a inej organickej hmoty stane výborná prísada, ktorá pôde nielen dodá živiny, ale zároveň zlepší jej schopnosť zadržiavať vlahu. Kompost rozmiestnite po záhrade a zapracujte ho do vrchných 5 cm pôdy. Odtiaľ urobí ťažkú prácu revitalizácie pôdy za vás.
Vyberte cibuľky z pôdy na prezimovanie
Georgíny, kaly a gladioly nesmú v zime zamrznúť. Preto vám odporúčame ich cibuľky uskladniť v interiéri. Pred prvými mrazmi ich vykopte, odstráňte z nich hlinu a uložte ich na chladné a suché miesto, napríklad do pivnice alebo na inom mieste, kde teplota neklesne pod nulu. Cibuľky počas zimy pravidelne kontrolujte a všetky, ktoré začínajú hniť, vyhoďte.
Taktiež, ak máte v exteriéri rastliny citlivé na mráz, nezabudnite ich presunúť do interiéru. Týka sa to najmä byliniek a sukulentov.
Presádzanie trvaliek a výsadba jarných cibuľovín
Zároveň je na jeseň čas presadiť trvalky ako napr. pivonky, kosatce, ľalie, konvalinky, astilby alebo srdcovky. Tieto kvety môžete presadiť aj na jar, ale ak to urobíte na jeseň, rastlinky sa lepšie zakorenia a nasledujúci rok vytvoria viac kvetov. Po presadení je potrebné rastliny zalievať do napadnutia prvého snehu, resp. kým pôda nezamrzne. Mnohé z obľúbených jarných kvetov ako tulipány, narcisy, hyacinty alebo krokusy je taktiež potrebné vysadiť na jeseň, aby v nasledujúcu jar včas rozkvitli.
Rozsaďte trvalky
Jedným zo spôsobov, ako ušetriť peniaze v záhrade, je rozmnoženie trvaliek ich rozdelením. Okrem toho, že získate nové rastliny, ktoré môžu skrášliť inú časť záhrady, im zároveň pomôžete zaplniť sa, zlepšiť kvitnutie a zabrániť preplneniu. Pre čo najzdravšie trvalky je ich rozsadenie dôležitou jesennou úlohou. Mnohým trvalkám prospieva delenie, najmä ak sú preplnené a príliš veľké na svoj priestor. Ak chcete rastliny rozdeliť, vykopte ich spolu s koreňmi. Následne jemne vytraste zeminu z koreňov a nájdite miesto, kde sa dá rastlinka ľahko rozdeliť na časti. Tie rozmiestnite po záhrade a na jar vaša záhrada opäť krásne rozkvitne.
Zozbierajte semená
Keď sa vaše rastliny vysemenia, máte možnosť zozbierať semená a odložiť si ich na nasledujúci rok. Zbierajte semená len z tých najsilnejších a najvýnosnejších rastlín. Vďaka tomu bude na budúci rok vaša záhrada ešte bohatšia ako tá tohtoročná.
Verím, že vám tieto tipy pomôžu nezabudnúť na žiadnu z dôležitých jesenných prác v záhrade. Starostlivosť, ktorú záhrade venujete na jeseň, vám prinesie bohatú úrodu nasledujúci rok a podstatne uľahčí prácu v záhrade na jar.